Menu

Między człowiekiem a Bogiem

Humor- fraszki- dowcipy, uzależnienia - alkoholizm - seksoholizm- depresja - złośliwość, zrozumieć wiarę - ateizm - fanatyzm, szkoła - pedagogika - psychologia, poezja zwykłych ludzi, problemy rodzinne

Efekt cieplarniany

fabricator

Bałtyk się grzeje 
Środa, 25 lipca (06:17) 

Nasze morze ociepla się najszybciej na świecie i staje się coraz mniej słone. Dlatego pływa w nim coraz więcej groźnych bakterii przecinkowców, które wywołują zatrucia pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit - donosi ”Gazeta Wyborcza”. 

Takie są ustalenia międzynarodowej grupy specjalistów opublikowanych w najnowszym ”Nature Climate Change”. 

Epidemiolodzy już jakiś czas temu zauważyli, że w krajach Europy Północnej okresowo wzrasta liczba zakażeń przecinkowcami. Nie byli jednak w stanie wyjaśnić tego zjawiska dopóki biolodzy morscy nie połączyli go z wzrastającą temperaturą Bałtyku. 

”Infekcje przecinkowcami w krajach Europy Północnej mają bardzo silny związek ze skokami średniej temperatury wód powierzchniowych Bałtyku. W latach, gdy ta temperatura jest wyższa o stopień Celsjusza od średniej, liczba zakażeń przecinkowcami wzrasta aż o ponad 200 proc.” - piszą naukowcy. 

Badacze ostrzegają, że jest to bezsporny dowód na to, że postępujące zmiany klimatu zwiększają ryzyko chorób zakaźnych. 

Jak przypomina ”GW”, badacze IMGW ustalili z kolei, że z powodu ocieplenia powinniśmy się spodziewać masowego zakwitu glonów, w tym groźnych sinic. 

Będzie też coraz więcej dni sztormowej pogody, a za kilkadziesiąt lat może dojść do zalania Żuław, ujścia Odry i nizinnych rejonów środkowego Wybrzeża. 

Pochmurna_pogoda_nad_sie_5845599 fot. S. Kowalczuk.jpg
Plik: Pochmurna_pogoda_nad_sie_5845599 fot. S. Kowalczuk.jpg

© Między człowiekiem a Bogiem
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci