Menu

Między człowiekiem a Bogiem

Humor- fraszki- dowcipy, uzależnienia - alkoholizm - seksoholizm- depresja - złośliwość, zrozumieć wiarę - ateizm - fanatyzm, szkoła - pedagogika - psychologia, poezja zwykłych ludzi, problemy rodzinne

Prąd 2019

fabricator

Dostaniesz rachunek za prąd? Zwróć uwagę na ten szczegół

 

Większość z nas dostaje takie rachunki co dwa miesiące. Różnie wyglądają, bo dostajemy je od różnych operatorów. Na początku nowego roku wszystkie będą miały jedną cechę wspólną: nie będą wyższe niż były w tym roku! Obiecał to premier Mateusz Morawiecki (50 l.) i minister energii Krzysztof Tchórzewski (68 l.), przyjmując w ostatniej chwili ustawę, która m.in. obniża akcyzę za prąd oraz jedną z opłat doliczanych do rachunku. W sobotę podpisał ją prezydent. Dziś tłumaczymy, na co zwrócić uwagę, gdy dostaniemy kolejny rachunek.

Co może wzrosnąć, a co musi zmaleć? Pokazujemy krok po kroku.

1. energia elektryczna czynna – w zależności od wybranej u operatora taryfy albo mamy to w jednej pozycji (stawka całodobowa) albo w dwóch (stawka nocna/dzienna lub szczytowa/pozaszczytowa). Ostateczny koszt zależy oczywiście od faktycznego zużycia prądu. Czyli jeśli zużyjemy dużo więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, możemy zapłacić więcej. Jedno jest jednak pewne – cena jednostkowa za za 1 kWh (kilowatogodzinę) na kolejnym rachunku MUSI BYĆ NIŻSZA. Dlaczego? Bo rząd zmniejszył akcyzę za prąd, a to jedna ze składowych tej stawki (dotąd ok. 8 proc., teraz ma być ok. 2 proc.).

2. opłata stała sieciowa (przesyłowa) – w skrócie płacimy ją za to, że dystrybutor gwarantuje ci stały dopływ prądu. To kilka złotych i nic się nie zmienia.

3. opłata przejściowa – jedyna opłata, która nie ma nic wspólnego z naszym prądem w gniazdku. To opłata, która jest pozostałością po zerwanych 12 lat temu kontraktach długoterminowych rządu z wytwórcami energii. Ona została teraz drastycznie zmniejszona. Dla gospodarstw domowych, które zużywają rocznie do 0,5 mWh wyniesie 2 grosze miesięcznie, dla tych co zużywają od 0,5 do 1,2 mWh rocznie wyniesie 10 gr , a dla tych co zużywają ponad 1,2 mWh rocznie wyniesie 33 gr.

4. opłata jakościowa – płacisz ją za to, że do twojego gniazdka trafia prąd o ustalonej z operatorem jakości. Kilka złotych do rachunku bo to niewiele ponad 1 grosz za każdą zużytą kWh. Nic się tu nie zmienia.

 

5. opata zmienna sieciowa – płacona za każdą dostarczoną nam przez dystrybutora kilowatogodzinę. Nic tu się nie zmieni.

6. opłata abonamentowa – po prostu płacisz za to, że masz w ogóle licznik. To kilka złotych miesięcznie. Nic tu się nie zmieni.

7. Opłata OZE – pojawia się na rachunku, ale i w tym i w przyszłym roku wynosi 0 zł.

Domowe odpady mogą zamienić się w prąd

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • poprostuenergia

    O wielu rzeczach niestety nie miałam pojęcia, ale myślę, że warto sobie skorzystać z pomocy i myślę, że warto zerknąć na wszystkie możliwości, które będą bardzo pomocne.

© Między człowiekiem a Bogiem
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci